עיר הבה"דים

ממשלת ישראל אישרה בשנת 2007 את הקמתו של מתחם צבאי – מודרני ורחב היקף – בסמוך לבאר שבע ובאזור צומת הנגב. חשוב לדעת כי לא הייתה זו החלטה אשר 
התקבלה בחלל הריק, אלא עדות נוספת להכרה בבאר שבע וסביבתה כחלק מרכזי בהוויה הישראלית. ברוח זו, ניתן להבחין בשנים האחרונות במגמה אדירה של פיתוח 
ושיקום אזורים שונים בבאר שבע ובצפון הנגב.

בין אם מדובר בהקמתו של פארק נחל באר שבע (פארק עצום המשתרע על פני שטח של כ-5,200 דונמים ובו מדשאות, טיילת, שבילי אופניים, אגם מלאכותי, אמפיתיאטרון ועוד), ובין אם עסקינן בפתיחת מאות חדרי אירוח בבאר שבע, אין ספק כי בירת הנגב "על המפה". יותר ויותר ישראלים פוקדים את מלונות באר שבע מדי שנה, ונהנים מעיר תוססת וצעירה המשלבת אטרקציות לכל גיל ונפש. מלונות בבאר שבע צברו אף הם שם של יוקרה ואיכות ואורחים רבים מבקרים בהם ונהנים מחופשה איכותית וחווייתית.

"תנופה אדירה לנגב ולבאר שבע"
כפי שצוין לעיל, עיר הבה"דים הינה למעשה עוד סממן של תנופת ההתפתחות בנגב. אין כל ספק כי מדובר בפרויקט אשר יכול בהחלט להוסיף עוד שמן למדורה ששמה "באר שבע". ראש עיריית באר שבע, ראובן דנילוביץ', התייחס לכך בדברים שאמר לרמטכ"ל, סא"ל בני גנץ, בעת ביקורו של האחרון במתחם עיר הבה"דים. דנילוביץ' ציין בפני הרמטכ"ל כי הוא גמור ובטוח שהפרויקט הנהדר יעניק "תנופה אדירה לבאר שבע בפרט ולנגב בכלל".

עיר הבה"דים הינה למעשה מתחם צבאי מודרני אשר ירכז לתוכו שמונה בסיסי הדרכה צה"ליים ועוד כשני בסיסים נוספים ממרכז הארץ. ה"עיר" אמורה לשמש כמתחם מגורים ובסיס לפעילות ביטחונית-צבאית עבור אלפי חיילים, אנשי קבע ובני משפחותיהם. הקמתה של עיר הבה"דים נועדה להגשים מספר מטרות – צבאיות, חברתיות, ציוניות וערכיות.

ראשית, הפרויקט אמור לשפר ולייעל את התנהלות בסיסי ההדרכה של צה"ל, וזאת תוך ריכוז שמונה מהם לכדי מתחם אחד. כמו כן, מיותר לציין כי בניגוד לבסיסים ה"ישנים", המתחם החדש עומד להיות פרויקט חדיש, יוקרתי ובאיכות הגבוהה ביותר. אי לכך, עסקינן בשיפור משמעותי באיכות החיים של החיילים והחיילות אשר יוצבו במקום. מעבר למשמעותיות הלוגיסטיות והצבאיות, עיר הבה"דים תאפשר החזרת שטחים יקרים במרכז המדינה לבעלותו של מנהל מקרקעי ישראל, והקמת מחנה צבאי מרשים המתבסס על טכנולוגיות מתקדמות ותשתיות מובילות.

עשרה בסיסים למתחם מודרני אחד
הבסיס יאגד לתוכו את הבסיסים הבאים – בה"ד החינוך, בית הספר לתיאום וקישור, בה"ד 6 (בית הספר ללוגיסטיקה), בה"ד 7 (בית הספר לתקשוב), בה"ד 10 (בית הספר לרפואה), בה"ד 11 (בית הספר לשלישות), בה"ד 13 (בית הספר למשטרה צבאית), בה"ד 15 (בית הספר למודיעין) ובה"ד 20 (בית הספר לחימוש).

כמו כן, במקום תתקיימנה טירונויות לתומכי לחימה וחיילים עורפיים, ובכך תועבר לעיר הבה"דים פעילות גם מבט"ר ניצנים ומחנה 80. לאחר הקמת התוכנית, עיר הבה"דים תאפשר את פירוקם של בסיסים במרכז הארץ כגון מחנה דורי בתל השומר, בסיס חיל השלישות ברמת גן, חלקים דרומיים של הקריה בתל אביב, ומחנה ידין בצריפין.

מגורי החיילים מתוכננים להיות ברמה הגבוהה ביותר בצה"ל כיום, ויש הטוענים כי מדובר ממש במלון בבאר שבע. כ-5,000 יחידות דיור עבור אנשי הקבע ובני משפחותיהם יוקמו במתחם ובמקום עומדים לפעול מתקני ספורט, מכללה טכנולוגית, בתי הספר, מרכז מסחרי ואף מלונית למבקרים. עיר הבה"דים תחובר גם לרשת הרכבות ובכך היא תזכה לתחבורה ציבורית יעילה ואפקטיבית. גורמים בצה"ל מעריכים כי כ-90,000 חיילים יעברו בעיר מדי שנה.

אבן הפינה לפרויקט המורכב הונחה כבר בשנת 2003 וממשלת ישראל אישרה אותו כארבע שנים מאוחר יותר. בינואר 2012 החלו העבודות במקום, והצפי הוא כי הן תסתיימנה בתוך כשנתיים-שלוש. העיר תחל לפעול, במידה והעבודות תתבצענה לפי לוחות הזמנים, בסוף 2014 או תחילת 2015.