פארק ההיי טק בבאר שבע – עמק הסיליקון הבא של ישראל

תושבי באר שבע בפרט, ואזור הדרום בכלל, יכולים לסמן את קיץ 2013 כקיץ מכונן מבחינת תעסוקה בדרום. במעמד חגיגי, ולאחר תכנון ארוך ומדוקדק, נחנך באוגוסט 2013 "פארק גב ים בנגב".

מדובר בפארק אשר יוקם בשיתוף פעולה בין אוניברסיטת בן גוריון בנגב, חברת KUD מקבוצת נכסים ובניין, חברת גב ים ועיריית באר שבע. הפארק המתקדם, אשר זכה כבר לכינוי "עמק הסיליקון הבא של ישראל", ישתרע על פני כ-93 דונמים. בשטחו יוקמו, בהשקעה כוללת של למעלה ממיליארד שקלים, 200,000 מ"ר של אזורי תעשיית עילית עתירת ידע. ואכן, פארק ההיי טק בבאר שבע הוא ללא ספק בשורה של ממש.

חברות רבות כבר הבטיחו את מקומן

על פי התכנון, בתחומי פארק ההיי טק בדרום יוקמו 23 בניינים על השטחים שבין אוניברסיטת באר שבע ושכונת רמות היוקרתית. כמו כן, הפארק יהיה ממוקם בסמיכות (מרחק הליכה) לתחנת הרכבת ובמרכזו שדרה מסחרית עם מגוון שירותים ועסקי הסעדה. בסמוך לפארק ההיי טק בבאר שבע עומד לקום גם קמפוס התקשוב החדש של צה"ל.

לאחר אירוע החניכה, חברת גב ים מסרה כי תפעולו של הפארק המתקדם יהיה מבוסס על מודל התפעול המוצלח של פארק מת"ם בחיפה (פארק היי טק משגשג בצפון אשר המגזין "כלכליסט" הגדיר אותו כמקום הטוב ביותר בישראל לפתיחת חברת סטארט-אפ). במילים פשוטות, החיבור המדויק שבין האוניברסיטה מכאן ועיריית באר שבע מכאן, כאשר הוא נעשה תחת ניצוחה של חברת גב ים עתירת הניסיון, טומן בחובו הבטחה ממשית לתושבי הדרום.

המודל המסחרי של פארק גב ים בנגב יעניק לחברות השונות שירותים נלווים מגוונים באמצעות חברת ניהול פנימית. יוקם במקום גם מרכז אנרגיה ייחודי אשר יספק עבור השוכרים תשתיות לקירור וחימום. כמו כן, חברת גב ים התחייבה להעמיד לרשות השוכרים והעובדים שירותים בתחומים חופפים שונים כגון הסעות, גני ילדים, אבטחה ומרפאה. חברות מובילות רבות כבר הבטיחו את מקומן בפארק החדש. ביניהן ניתן למנות את אלביט, NESSEMCDeutsche Telecom LabsJVPB.G.N TechnologiesDALETOracleDB MOTION ועוד.

ביקוש עבור מקומות לינה בבאר שבע ובדרום לעובדים

על פי החזון אשר עומד מאחורי פארק ההיי טק בבאר שבע, מדובר בהקמתו של מוקד תעשייה יחיד מסוגו בדרום. זאת בשל הקשר ההדוק ושיתוף הפעולה המסור עם אוניברסיטת בן גוריון בנגב. ואכן, החיבור עם אחד המוסדות האקדמיים המובילים בישראל (ובעולם), יוצר קרקע פוריה לעידוד זרימה חופשית של רעיונות ושיתופי פעולה מרתקים בין האקדמיה והתעשייה.

סטודנטים, אנשי סגל, ובוגרים של המוסד האקדמי המוביל בדרום, יוכלו להשתלב בתפקידים שונים בחברות בפארק התעשייה. כמו כן, חשוב להדגיש כי אוניברסיטת בן גוריון איננה המוסד האקדמי היחיד בבאר שבע והנגב. ביחד עמה, פארק ההיי טק בדרום מהווה הזדמנות אמיתית עבור סטודנטים הלומדים בשלל המכללות האקדמיות באזור. מיותר לציין כי הדברים יפים גם לגבי תושביהם של היישובים הסמוכים כגון דימונה, ירוחם, אופקים, נתיבות, אשקלון ועוד.

אל עובדים אלה ניתן לצרף תנועה צפויה של עובדים מהמרכז והצפון אשר יפקדו באופן קבוע את פארק ההיי טק בדרום. כאמור, הפארק עומד לקום ליד תחנת הרכבת והגישה אליו מכל מקום בארץ תהיה נוחה וקלה. עובדים מהמרכז או אורחים וגורמים מקצועיים אשר יבקרו בפארק לעיתים תכופות יוכלו ליהנות משירותי לינת עובדים בדרום.

ואכן, בעיריית באר שבע צופים גם עלייה מבחינת הביקוש עבור אירוח עסקי בדרום ו/או אירוח אקדמי בבאר שבע. אירוח עסקי בבאר שבע דרוש הן בתקופת הקמתו של הפארק העתידי, והן לאחר מכן לטובת העובדים אשר יעברו לדרום בכדי לאייש את המשרות השונות שתפתחנה במקום.