טיול שיטפונות בבאר שבע

 

ארץ ישראל הינה ארץ זבת חלב ודבש. לצערנו, היא איננה זבת מים. מרבית הנחלים בארצנו הינם נחלי אכזב וגם נחלים בהם המים זורמים בכל ימות שינה אינם בדיוק המיסיסיפי (וזאת בלשון המעטה). חלק ניכר משטחה של ארץ ישראל מכוסה בגבעות ומישורים מדבריים. עם זאת, גם אנו זוכים מדי פעם לראות זרימת מים עוצמתית ובלתי מתפשרת. הדבר מתרחש לעיתים אף בלב ליבו של המדבר.

אחד הטיולים הפופולאריים ביותר בקרב הישראלים בתקופת החורף הינו טיול שיטפונות. טיול שיטפונות בדרום איננו עניין של מה בכך. מדובר בתופעת טבע מרתקת המאפשרת, ולו לרגע קטן, לראות כיצד המדבר הקדמון מתעורר לחיים. מי הגשמים זורמים בסערה בערוציו המנומנמים והמראה מלהיב ומרתק.

מרבית השיטפונות המפורסמים מבחינת תיירות הפנים בישראל נמצאים בדרום הארץ. הסיבה לכך הינה פשוטה. חלק ניכר מאדמות המדבר הינן אדמות לס דקות גרגיר. מדובר באדמה אשר "נאטמת" בעת רטיבות ובכך היא מאפשרת למים לזרום מעליה מבלי לחלחל. בימים של גשמים עזים, המים מצטברים בנקיקים ובערוצים ומתחילים אט אט לזרום (לים המלח ולים התיכון). חשוב לציין כי לא מדובר רק בנחלים קטנים וצדדיים. טיול שיטפונות בדרום כולל לא אחת צפייה בערוצים רחבי היקף הזורמים בשצף קצף. לעיתים, כאשר מדובר בנחלים בהם קיימים הפרשי גבהים, זרימת השיטפון יכולה להיות מרשימה ועזה במיוחד. לא אחת, מפלים אשר בדרך כלל הינם יבשים לחלוטין, מתעוררים לחיים בסערה (תרתי משמע).

ואכן, רבים מדרימים מדי חורף ויוצאים ביחד עם המשפחה לטיול שיטפונות בבאר שבע ובנגב. בעקבות ההתפתחות בענף התיירות בבירת הנגב והסביבה, ניתן בהחלט לשלב טיול שיטפונות בבאר שבע ביחד עם סוף שבוע משפחתי במלון בנגב. להלן מספר אתרים פופולאריים עבור מטיילים אשר מתכננים טיול שיטפונות בבאר שבע.

נחל בוקק

טיול שיטפונות בבאר שבע יכול לכלול ביקור בנחל בוקק. הנחל נמצא כ-40 דק' נסיעה מזרחית לבאר שבע (דרך כביש 31) והוא נחשב לאחד הנחלים הדרומיים ביותר במדבר יהודה. חובבי טבע אשר ערכו בעבר טיול שיטפונות אחד או שניים, יודעים להעיד כי זרימת השיטפון בנחל בוקק הינה תמונה בלתי נשכחת. מדובר בנחל פופולארי במיוחד וזאת מחמת מספר סיבות. ראשית, ההגעה אליו נוחה ופשוטה, וזאת גם בימים חורפיים במיוחד. ההגעה לנקודת התצפית על הנחל איננה דורשת חצייה של ערוץ אשר עלול לעלות על גדותיו ולגרום לחסימת הדרך. ניתן לצפות בנחל השוצף מגשר כביש ים המלח הנמצא מעל הערוץ וזאת בסמוך למלונות שבמקום. עם זאת, "מומחים בתחום" מעידים על כך שהנקודה המומלצת ביותר לצפייה בשיטפון הינה דווקא ב"מפל הגדול". על מנת להגיע לנקודה זו, יש לנסוע לים המלח מכיוון ערד בכביש 31, ו-9 ק"מ בערך לפני צומת חתרורים יש לפנות שמאלה לעבר צוק בהתאם לתמרור עליו סימון שבילים ירוק. המסלול למפל אורך כחמישה ק"מ והשביל מסומן היטב. יודגש כי גם המסלול עצמו רווי בתצפיות מרהיבות של נוף מדברי אצילי.

נחל הבשור

נחל הבשור הינו נחל אכזב אשר נחשב לאחד הנחלים הגדולים במדינה. למרות שהנחל ישן בדרך כלל במשך כל השנה, לעיתים הוא מתעורר לחיים (באגרסיביות, יש לומר) בעונת החורף. הצפייה בשיטפון בבשור נחשבת לחוויה מרגשת עבור כל חובב טבע. המסלול הינו "ידידותי למשתמש" וזאת בעיקר משום שניתן לעשות את מרביתו ברכב. "דרך נוף הבשור" הינה דרך עפר אשר כל רכב יכול לנסוע עליה בקלות. הדרך מסומנת בסימון שבילים כחול.

על מנת להגיע ל"דרך נוף הבשור", יש לנסוע דרומה מצומת סעד על כביש 232. לאחר מכן, פנו שמאלה בכביש 241 וימינה לאחר כ-4.5 ק"מ נוספים (דרך עפר עם סימון שבילים כחול). מכאן יש להמשיך בהתאם לשילוט וזאת על מנת להגיע עד לקצה הדרומי ביותר של הדרך. בכדי לבקר ב"גשר התלוי" (גשר מרהיב הנמצא מעל בריכה מים טבעית) יש לנסוע דרומה מצומת מעון על כביש 222. הכניסה לדרך נהנית משילוט מצוין והיא נמצאת כ-500 מ' מערבית לצומת הכבישים 222 ו-234. כבר לאורך הנסיעה, תוכלו להתרשם מנופים עוצרי נשימה של משטחי לס מישוריים אשר חלקם מעובדים ואף ניתן לראות עליהם עצי הדר מלבלבים. כמו כן, המקום נחשב לגן עדן עבור חיות בר למיניהן. לא אח, ישנו סיכוי להיתקל בשועלים, צבאים, יעלים (ואף צבועים). לאחר כשלושה ק"מ של נסיעה, תגיעו לתל שרוחן (אחד מהאתרים הארכיאולוגים החשובים באזור). מדובר בעיר אשר הייתה חלק משרשרת יישובים רומיים שהוקמו לאורך נחל הבשור. לאורך הדרך תוכלו לצפות בשיטפונות במוקדים שונים ובזרימה מרשימה לאין שיעור.

אתרים נוספים

טיולי שיטפונות בבאר שבע והדרום הפכו לעניין נפוץ במיוחד. מדי חורף, ישראלים מכל קצוות הארץ מתקבצים בין ערוצי המדבר המרשימים על מנת לראותם קמים לתחייה. יצוין כי בחורפים עזים במיוחד תוכלו לצפות בשיטפונות אפילו בנחל באר שבע (העובר בתוך העיר). כמו כן, ישנם אתרים מומלצים נוספים אשר כדאי לבחון הגעה עליהם בזמן שיטפונות כגון נחל צין, קניון עובדת, נחל ניצנה, נחל תמרים (מעט צפוני מדי עבור טיול שיטפונות בבאר שבע אבל יכול להיות משולב בדרך אם אתם מגיעים מכיוון צפון על כביש הבקעה), נחל חבר ועוד.

* מגדלי בן גוריון, האלטרנטיבה להשכרת חדרים בבית מלון בבאר שבע , הפך ליעד פופולארי למי שמחפש לינה בבאר שבע לטיול מושלם בדרום.