באר שבע – עבר הווה עתיד

 

באר שבע משופעת באתרים היסטוריים, מזוהה עם תל באר שבע ששוכן מזרחית לעיר והוכרזה בשנת 2005 כאתר מורשת עולמית בידי אונסק"ו.

באר שבע עברה תקופות היסטוריות שונות, החל מתקופת העת העתיקה, לאחר מכן התקופה העות'מאנית, תקופת המנדט הבריטי, תקופת מלחמת העצמאות, קום המדינה ועד היום.

עוד מימי המקרא

מקור שם העיר באר שבע הוא בספר בראשית, המספר על הבאר שנגזלה מידי אברהם על ידי עבדיו של אבימלך מלך גרר. אבימלך לקח מאברהם את "שבע כבשות הצאן", לעדות כי הבאר אכן שייכת לאברהם, והשניים כרתו ברית במקום: "על כן קרא למקום ההוא באר שבע, כי שם נשבעו שניהם".

סוף תקופת השלטון הרומי והתקופה הביזנטית

נמצאו עדויות לקיומו של יישוב בעיר באר שבע של היום, בכתבים של אוסביוס מקיסריה ושל הירונימוס, עוד מהמאה הרביעית. בכתבים אלו מתוארת עיירה ובה חיל משמר רומי, אשר שרידים ממנו נמצאים באזור השוק העירוני של היום.

באר שבע ב בתקופה העות'מאנית

השלטון העות'מאני חידש את באר שבע. תחילה, הקימו העות'מאנים תחנת משטרה כדי לשלוט בבדואים שבאזור, לצמצם את מעשי השוד ולמנוע סכסוכים בקרב הבדואים. העיר עוצבה ונבנתה בסגנון חדשני, רחובותיה נבנו בצורת שתי וערב והמבנים היו בעלי קומה אחת. מרבית אוכלוסיית העיר היו ערבים מחברון ועזה ומעט בדואים. במהלך השנים חיו בעיר כאלף תושבים, כאשר מרביתם מוסלמים, מעט נוצרים ויהודים בודדים.

הוקמה תחנת הרכבת שהובילה ללוד שבתכנון היתה אמורה המסילה להדרים עד לקרבת תעלת סואץ. מסילה זו לא נבנתה עד תומה, לכן נבנה גשר הרכבת הטורקי על נחל באר שבע שהוא אחד מסמלי העיר עד היום.

כשהבריטים שלטו בארץ

בשנת 1917 באר שבע נכבשה על ידי הכוחות הבריטיים. בעיר נמצא בית קברות צבאי לחללי מלחמת העולם הראשונה ובו קברים של חיילים בריטים, אוסטרלים וניו זילנדים, לידו נחנכה בשנת 2002 אנדרטה לזכר החיילים העות'מאניים. בתקופת השלטון הבריטי הייתה באר שבע עיר ערבית ועד לשנת 1936 חיו בה מספר מצומצם של משפחות יהודיות.

הבריטים מינו לראשות העירייה את שיח' שבט החנג'רה, שהיה מהאנשים הבולטים באזור באותה התקופה ואף היווה כמורה דרך לבריטיים במלחמת העולם הראשונה.

עם קום המדינה

הוקם בית חולים ומרפאה בעיר ומונתה עירייה חדשה לעיר. העיר החדשה קלטה עולים רבים ונבנתה על פי תוכנית של "עיר גנים" פרברית, הכוללת בתי קרקע במרחק רב זה מזה. בית החולים סורוקה נחנך ואחר אוניברסיטת הנגב. מאוחר יותר הוקמו תיאטרון באר שבע והסינפונייטה העירונית.

בשנות ה-90 עם גל העלייה הכפילה העיר את שטחה הבנוי ואת אוכלוסייתה.

באר שבע עם הפנים לעתיד

לעיר באר שבע קיימת תוכנית עתידית במטרה לחזק את מעמדה האזורי, הלאומי והבינלאומי. בין יעדי הפיתוח של העיר נקבע כי: היעד הוא להביא את העיר ל-260 אלף תושבים, ליצור כמאה אלף מקומות תעסוקה נוספים, להרחיב את מכלול השירותים, המוסדות, הפארקים ועוד.

כמו כן, מתוכנן שיפור במערכת התחבורה לרבות מרכז תחבורה ובו תחנות רכבת ותחנות אוטובוס מרכזיות, הקמת רכבת קלה, מסלולי אופניים והשלמת מערכת חנה וסע.

גם בנוף מתוכנן פיתוח הכולל את נחל באר שבע, העיר העתיקה וחידוש השכונות הוותיקות על ידי פינוי בינוי. גם מרכז מלונאות, בידור ופנאי מתוכנן בקרבה לנחל באר שבע.

 

*  מעוניינים לשלב אירוח בבאר שבע במגדלי בן גוריון ? הקליקו כאן