אירועים ופסטיבלים בבאר שבע

 

מדי שנה, ישראלים רבים פוקדים את מלונות באר שבע, וזאת על מנת לבלות בעיר תוססת הנמצאת בתנופה אדירה של בנייה והתפתחות. לאחרונה, שוקמו ושופצו באזור באר שבע מתחמים תיירותיים מרהיבים ומרשימים אשר הציבו את בירת הגנב שוב במרכז המפה (תרתי משמע).

לדוגמא, בעוד אתם קוראים את הטקסט שלפניכם, פועלים בדרום במרץ על מנת להשלים את הקמתו של פארק נחל באר שבע. מדובר בפארק עצום הכולל למעלה מ-50 דונמים של מדשאות, אגם מלאכותי, טיילת, אתרים היסטוריים, שבילי אופניים, ספורטק, אמפיתיאטרון (הגדול במדינה) ועוד. התיירות בבאר שבע מקפלת בתוכה שורה ארוכה של אפשרויות מלהיבות. במידה ואתם מעוניינים בחופשה מרתקת, מומלץ לשקול ברצינות הזמנת חדר במלון בבאר שבע או בנגב.

תוכלו לבקר בתל באר שבע ולהתרשם משרידיה של עיר מהתקופה הישראלית הקדומה (המאה ה-10 לפנה"ס), בבאר אברהם (אשר נחפרה לפי המסורת על ידי אברהם אבינו), בבית אשל (אשר שימש את החלוצים לפני קום המדינה) או לצעוד לצידו של הגשר התורכי (עליו נסעה הרכבת העות'מאנית במאה ה-19 בדרכה מעפולה לקהיר). כפי שניתן לראות, התיירות בבאר שבע נמצאת במגמה תנופה שאין סופה באופק.

כיום, חופשה בבאר שבע יכולה להתאים לקהלים מגוונים. החל מזוגות המעוניינים בנופש רומנטי הכולל טיול במדבר וארוחת ערב במסעדה, וכלה במשפחות המבקשות ליהנות מהאטרקציות ומסלולי הטיול המיוחדים. כמו כן, קיימים אלפי חדרי אירוח בבאר שבע והסביבה, וניתן לומר כי כל אחד יכול למצוא את ה"ריזורט" המתאים עבורו.

בעת תכנון חופשה בדרום, מומלץ להתייחס למספר תאריכים הנחשבים לפופולאריים במיוחד במסגרת ענף התיירות בבאר שבע. ישנם מספר אירועים ופסטיבלים בבאר שבע החוזרים ומתקיימים בעיר מדי שנה. חדר איכותי במלונית בבאר שבע, וחופשה המשלבת מסלולי טיול עם פסטיבל מדליק, יכולים בהחלט להיות שילוב מנצח. להלן סקירה קצרה של הפסטיבלים העיקריים הפועלים בעיר ובאזור.

פסטיבל דרום אדום

מדי שנה, בין פברואר למרץ, מתקיים בבאר שבע ובאזור הנגב הצפוני פסטיבל "דרום אדום". שמו של הפסטיבל ניתן לו בעקבות פריחת הכלניות הנמצאת בשיאה בתקופה זו של שלהי החורף. במסגרת הפסטיבל, מתקיימים אירועים המתאימים הן לזוגות צעירים והן למשפחות. לדוגמא, מופעי מוסיקה, סיורים באתרים ההיסטוריים המחודשים, ביקורים במוקדי הפריחה ובשדות הכלניות, הפעלות לילדים, מופעי כדורים פורחים ועוד. הפסטיבל חגג בשנת 2012 את שנתו השביעית, ובכל שנה הוא גדל וגדל.

פסטיבל קולנוע דרום

אחד האירועים המיוחדים ביותר בבאר שבע הינו פסטיבל "קולנוע דרום" אשר מתקיים מדי שנה בחודש יוני ברחבי הנגב הצפוני והמערבי. הפסטיבל הופיע לראשונה בשנת 2002, בתור יוזמה של בית הספר לקולנוע וטלוויזיה במכללה האקדמית ספיר. כיום, הבאים בשעריו יכולים ליהנות מקולנוע איכותי מהארץ והעולם. "קולנוע דרום" נחשב לפסטיבל קולנוע ייחודי בנוף המקומי (הן הישראלי והן הדרומי), והוא נותן בימה לסרטי איכות וסרטי סטודנטים. כמו כן, עורכי הפסטיבל מתגאים בכך שהם אינם מצנזרים גם טקסטים "רדיקליים ומחתרתיים". מדי שנה, הפסטיבל נפתח עם הקרנת בכורה ארצית של סרט ישראלי. במרוצת השנים, "קולנוע דרום" צבר לעצמו שם של איכות בארץ ובעולם, והוא זכה למאמרים מחמיאים בעיתונים מובילים כגון ה-Independent הלונדוני וה-Le Monde הפריסאי.

פסטיבל היין בבאר שבע

מזה שש שנים שבירת הנגב מעניקה בימה ל"פסטיבל היין בבאר שבע". הפסטיבל מתקיים בעיר העתיקה בבאר שבע ובמוזיאון הנגב לאמנות ומשתתפים בו עשרות יקבים מובילים מהארץ והעולם. הביקור בפסטיבל היין הינו חוויה קולינארית מהמדרגה הראשונה המשלבת יינות משובחים עם בשרים, גבינות, שוקולטיירים, סיגרים מאמריקה הלטינית, דבש, שמן זית ועוד. במהלך כל שעות פעילות הפסטיבל, מופיעים במקום הרכבי מוסיקה שונים ומנחים את האירוע אמנים מובילים מהשורה הראשונה.

פסטיבל סמילנסקי

פסטיבל סמילנסקי הינו עוד אירוע אשר הפך במהלך השנים למוקד עליה לרגל ולסיבה טובה לנחות באחד ממלונות באר שבע. מדובר בפסטיבל מופעי רחוב המתקיים בעיר העתיקה בבירת הנגב. הפסטיבל מתחיל בשלושה ימים רצופים במאי-יוני וממשיך לאורך כל הקיץ, בכל יום רביעי במתכונת "רביעי בסמילנסקי", עד סוף אוגוסט. הפסטיבל מהווה את האחת האטרקציות הפופולאריות בבאר שבע והוא משלב שורה ארוכה של מופעי רחוב המתאימים לכל המשפחה (מופעי מוסיקה, מעגלי תיפוף, ריקודי עם, אקרובאטיקה, מופעי אש, קוסמים ועוד).

פסטיבל אוירועיט (נגב על הגובה)

בכל שנה, בחול המועד סוכות, רבים פוקדים את חדרי האירוח בבאר שבע והסביבה וזאת במסגרת פסטיבל "אוירועיט", חגיגה ייחודית העוסקת בתעופה ואקסטרים. במהלך הפסטיבל, ניתן להתרשם ממפגני דאונים, הופעות אווירובטיקה, הטסות טיסנים, כדורים פורחים, מפגני טיס. בסה"כ מוצגים בפסטיבל כ-120 סוגים שונים של כלי טיס ייחודיים.

פסטיבל אינדינגב

פסטיבל נוסף הצובר פופולאריות רבה בשנים האחרונות הינו פסטיבל המוסיקה העצמאית "אינדינגב". מדובר באירוע מוסיקה אשר הוגדר לאחרונה על ידי עיתון "הארץ" כ"אירוע המוסיקלי המשפיע ביותר של השנה". במסגרת הפסטיבל, הנמשך כשלושה ימים והמתקיים במצפה גבולות, עולים על הבימה אמנים עצמאיים רבים המציגים את מרכולתם המוסיקילית המרתקת. פסטיבל "אינדינגב" הינו שם דבר בעבור שוחרי המוסיקה החופשית. מדי שנה, כמעט כל הכרטיסים נחטפים מראש וכך גם התפוסה בחדרי אירוח בבאר שבע והסביבה. עם זאת, יש לציין כי רבים מוותרים על מלונות בבאר שבע במסגרת ימי הפסטיבל ומנצלים את הזמן על מנת לישון בשטח האירוע.